Pozvánka na X-Air Cup Straník 2015

X-Air Cup Straník 2015

MEMORIÁL JURAJA KLEJU

1. kolo Slovenského Pohára / 1. leg of Slovak Cup

2. kolo Českej Ligy / 2. leg of Czech League

Ahoj piloti a priaznivci leteckých športov!

Pozývame Vás ôsmy ročník preteku X – air Cup Straník 2015 – 1. kolo Slovenského Pohár a 2. kolo českej ligy / Memoriál Juraja Kleju v paraglidingu na Straníku pri Žiline. Pretek ktorý organizuje Paraglidingový klub X-air Žilina sa bude konať v termíne 7.5. – 10.5.2015 (6.5.2015 – voľný tréning ) na Straníku pri Žiline. Pretekári budú štartovať z vrcholu Straníka medzi 12.30. až 14.00. V stup do priestoru štartovacej plochy na Straníku je voľný.

X-air Cup Straník sa koná pravidelne od roku 2006, okrem rokov 2008 a 2009. Na podujatí sa pravidelne stretávajú najlepší Slovenský piloti paraglidingu spoločne s kolegami z Česka a Poľska. Na minulom ôsmom ročníku sa zúčastnilo 27 slovenských a 34 českých pilotov. Víťazom podujatia sa stal dlhoročný reprezentant Slovenska v paraglidingu Jaroslav Jandúch s P. Bystrice, na druhom mieste sa umiestnil nádejný reprezentant Maroš Kravec s Turej Lúky (okr. Žiar nad Hronom) a na treťom nestor Slovenského paraglidingového neba Juraj Čiernik taktiež s P. Bystrice.

Trate v jednotlivých dňoch určuje traťová komisia pilotov. Straník je už bezmála sto rokov naklonený bezmotorovému lietaniu a preto sa takmer vždy štartuje na jeho vrchole, pričom náročné trate vedú najčastejšie v priestore Kysuckých vrchov, Terchovskej M. Fatry, Lúčanskej M. Fatry a Rajeckej doliny. Pri východnom smere vetra sa na štart pretekárov využívajú zjazdovky na M. Holiach a lieta sa v priestore Turca a V. Fatry, v prípade severnej situácie sa štartuje na vrchole kopca Javorový neďaleko Třinca na Morave a lieta sa v priestore Moravských Beskýd.

Pre divákov sú atraktívne aj štarty rekreačných pilotov a ich lietanie v blízkom okolí Straníka s ktorého je výborný výhľad na celú Žilinskú kotlinu. Rekreanti a diváci sa na miesto štartu dostanú po krátkej prechádzke starou asfaltovou cestou okolo kostola v Zástraní až na štartovaciu plochu. Doporučujeme tiež cyklistický výlet a následný zjazd až do Žiliny, prípadne na pristávaciu plochu v Tepličke nad Váhom.

Veríme že si prídete polietať a ukázať svoju kvalitu v medzinárodnej konkurencií tak ako po minulé roky a že vás príde povzbudiť množstvo aktívne oddychujúcich fanúšikov.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Podrobné informácie o X – air Cup Straník 2015 nájdeš na www.x-air.sk.

X – air Cup Straník team

Kontakt na organizátorov:

Informácie o podujatí – Peter Vrabec, vrabecptr@gmail.com

Riaditeľ preteku – Marek Jánošík, 0905 708 813

www.x-air.sk

Súvisiace príspevky