Prajeme všetkým členom LAA dobrý vietor.

Jún prešiel ako voda, tak sme tu so novinkami z LAA zas. Čítajte..

 

spravodaj v PDF si si môžete stiahnuť tu: newsletter LAA_201306_v10ms

 

[themecolor]1         Najbližšie podujatia[/themecolor][themecolor][/themecolor]

 

Medzinárodné stretnutie motorových paraglidistov Zemplínska šírava 2013
24.- 28. júl 2013
Tretí ročník Medzinárodného stretnutia motorových paraglidistov, Zemplínska šírava, obec Kaluža 2013, Slovenská republika.Zraz účastníkov stretnutia:
24.7.2013 do 21:00 hod. (možnosť už od 22.7.2013)Miesto:   Dočasná VPD obec Kaluža, rekreačná oblasť Zemplínska šíravaUbytovanie:
Individuálne, stany, karavany, obytné prívesy v mieste konania vedľa VPD.
Pre náročnejších okolité hotely, ubytovne

Technické zabezpečenie:
Upravená vzletová a pristávacia dráha v dĺžke 600 m a šírke 120 m orientovaná S, J
Elektrická prípojka pre možnosť napojenia stanov, karavánov, obytných prívesov.
Pitná voda v centre konania vedľa VPD.
Sociálne zabezpečenie v areáli rekreačnej oblasti.
Stravovanie individuálne v miestnych reštauráciách, alebo bufetoch.
Tankovanie pohonných hmôt, cca 100 m benzínové čerpadlo.
V prípade príletu ultraľahkým lietadlom možnosť pristátia agroletisko Jasenov, alebo športové letisko Kamenica n/C.

Kultúrne vyžitie, každý večer tanečná hudba v okolitých reštauráciách.
Športové aktivity na miestnom ihrisku.(futbal, volejbal a pod).
Kúpanie a opaľovanie v areáli RO (kúpaliská, jazero, Thermal park) cca 500 m od dejiska).
V prípade zlého počasia výlety na jazero Vinné cca 10 km, Morské oko cca 15 km , Vihorlát cca 10 hodín cesty peši, Sninský kameň cca 5 hodín cesty pešo, rybníky Senné so zaujímavým ekosystémom a faunou, vodná nádrž Starina, Sninské rybníky.
Zrúcanina hradu Vinné, Brekov, Jasenov.
Cykloturistika po okolí Zemplínskej šíravy.
Návšteva okresných miest Michalovce, Humenné.
Termálne kúpaliská neďaleké Maďarsko cca 70 km.

Všetci sú vítaní!
Josef Pristaš | jozef.pristas@minet.sk | www.vihorlat.lietame.sk

 

Slovenský pohár v PL II. kolo – Donovaly
01.08. – 06.08.2013
(náhradný termín 05.08 – 06.08.2013)Sledujte web laa.sk pre viac detailov a upresnenie termínu.

 

Prosím, ak organizujete nejaké podujatie, dajte nám vedieť, nech ho zverejníme na webe.

 

[themecolor]2         Minulé podujatia[/themecolor]

 

Fly film Straník 2013
22.6.2013
Premietanie filmov priamo na štartovačke na Straníku.

 

Majstrovstvá Slovenska v paraglidingu (Czech, Slovak & Lithuanian Open 2013)
29.6.2013 – 5.7.2013
Tohto ročné Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnili v Julilských Alpách zo štartovačkami na Kobale a Lijaku spoločne s Majstrovstvami Česka a Litvy.  Centrum preteku bolo v dedinke Gabrje neďaleko Tolminu, v kempe s rovnakým názvom. Organizácia klapala výborne, navyše v cene boli každodenné raňajky v kempe, desiata na štartovačke a dva tanečné večery zo sponzorským jedlom a pivom Klášter.  Na štarte stálo 123 pilotov z toho však iba 11 Slovákov:-(

 

 

Počasie nám prialo, lietali sme každý deň a odlietalo sa 5 platných taskov.

1. miesto Adrian Liptai

2. miesto Jaroslav Jandúch

3. miesto Adam Žemba

 

 

Viac info: http://www.laa.sk/majstrovstva-sr-v-paraglidingu-2013-ako-dobre-nam-bolo/

(spracoval: Peter Vrabec, www.x-air.sk)

 

 

Myjavský zlet – á.ročnám podarenej akcie
14-16.jún
Tradične vydarená akcia s tradične hojnou účasťou sa konala na práškarskom letisku nad mestom Myjava.Tri dni sa lietalo a múdro debatovalo.

 

[themecolor]3         Členovia LAA[/themecolor]

Stav členskej základne: 844 členov ( za jún pribudlo 43 členov)

 

 

[themecolor]4         Aktivity vedenia v minulom mesiaci[/themecolor]

Letecký úrad nám zaslal nové poverenie pre LAA, ktorým sa zároveň ruší staré poverenie. Týmto poverením na nás LÚ prenáša kompetencie pre lietanie na PK, MPK, ZK a MZK (výdávanie pilotných preukazov, evidencia LŠZ, inštruktori a podobne).

V skutočnosti však novým poverením došlo k miernemu obmedzeniu našich právomocí. LÚ nám napríklad odobral kompetenciu schvaľovať plochy pre štart a pristátie LŠZ, čo je však v skutočnosti v poriadku. Podľa leteckého zákona totiž Letecký úrad ani nesmie týmto nikoho poveriť. Takže sme to tam doteraz mali omylom.

Vážnejšou vecou však bola snaha vydať nám nové poverenie len na dobu určitú a to najprv len do konca roka 2013 a neskôr po našom stretnutí na LU do konca roka 2014. Voči tomuto sme sa bezodkladne odvolali a v súčasnosti čakáme na vyjadrenie Leteckého úradu prípadne Ministerstva dopravy, ktorý je odvolacím orgánom.

Prezídium schválilo finančnú podporu pre tvorbu relácie Piloti. Jedná sa o vytvorenie cyklu šiestich publicistických relácií o športovomm lietaní. Projekt je organizovaný spoločne so SNA a SFUL. Relácia už má schválené vysielanie na STV. V minulosti už LAA takúto aktivitu finančne podporila, vtedy sa to volalo Magazín o lietaní. Cieľom je propagovať športové lietanie a veríme, že sa to prejaví aj nárastom záujmu o tento krásny šport a nárastom členskej zákaldne. Redakciu, techniku a priestor v každom dieli relácie teda máme k dispozícii a treba to čo najlepšie využiť. Ak teda organizujete nejaké zaujímavé podujatie alebo dobré lietanie a mohlo by to byť zaujímavé do telky, dajte nám prosím vedieť (0907 561083, mirosvec@gmail.com).

Zúčastnili sme (Miro Švec a Milan Bohuš) sa na oslave 15. výročia Slovenskej federácie ultraľahkého lietania, kde sme okrem oficiálnych vecí riešili možnosť odvolania sa na návrh poverenia z leteckého úradu, spoluprácu pri natáčaní relácie Piloti, pokračovanie Magazínu o lietaní, získali sme kontakty na Ministerstvo dopravy pre možnosť získať pracovnú verziu pripravovaného leteckého zákona a prísľub pomoci pri presadzovaní našich záujmov a nezáväzné prehodnotenie poistiek v poisťovni Alianz s p. Pekárom ktorý tieto poistky uzatvára pre SFUL a SNA.  Všeobecne to bolo veľmi podnetné stretnie s našimi kolegami so SFULu a myslím, že sme našliapli na dobrú spoluprácu.

Vlado Krempaský (hlavný technik):

Od začiatku roka k 30.6.2013 bolo vydaných 410 ks TP,čo je o 24 ks viac ako za celý minulý kalendárny rok.Poďakovanie patrí všetkým,ktorí si svoje LŠZ udržiavajú v náležitom poriadku.Treba dúfať,že v tomto nastúpenom trende budeme pokračovať.Za mesiac jún bolo vydaných 53 ks TP a z dôvodu predaja do zahraničia,alebo z dôvodu neplatnosti TP viac ak 24 mesiacov bolo vyradených 43 ks LŠZ.Ďalšie LŠZ budú vyradené v mesiaci júl.Všetci budú o vyradení LŠZ oboznámení. //Vlado//.

Milan Bohuš (RLP):

Po dlhom období zimy a konečne dobrého počasia sa nám nevyhli ani nehody. Bohužial sme začali hneď smrteľnou , kedy náhodní turisti našli na Sološnici mŕtveho paraglidistu. Táto nehoda je v štádiu vyšetrovania ale apelujem na všetkých lietačov  “ak idete lietať nechodte sami” Zoberte so sebou priateľa, priateľku. Môže Vám to zachrániť život. Druhá nehoda sa stala na Myjave kde motorový rogalista pri štarte vrazil do človeka stojaceho na prahu dráhy. Táto nehoda je tiež v štádiu vyšetrovania . V každom prípade majme na mysli rannú rosu a tým pádom dlhší rozjazd pri štarte.  Záver vyšetrovania bude zverejnený jak v spravodaji taka j na webe LAA SR.  .//Milan//

 

 

 

[themecolor]5         Prosím, pridajte sa do skupiny na facebooku:[/themecolor]

https://www.facebook.com/LeteckaAmaterskaAsociaciaSr

 

 

[themecolor]7         iné, ostatné a podobné[/themecolor]

Do problémov sa dostali naši paraglidisti na expedícii v Iráne, čo bolo aj značne medializované. Komunikujeme s Ministerstvom zahraničných vecí, ktoré v tejto veci aktívne koná. Požiadali nás o zdržanlivosť a minimalizáciu únikov informácií. Sú zdraví a dúfame, že zdravý rozum si zachovajú aj úrady v Iráne. Držme pilotom palce.

 

 

 

Lietajte pomaly a nízko, v zákrutách brzdite:-)

 

Súvisiace príspevky