Nákup rádiostaníc – návod na registráciu

Zverejňujem ešte jednu výzvu od koordinátora za SNA.

Text:

Vážení kolegovia,

30. juna 2017 je predpokladané vyhodnotenie projektu INEA , z ktorého by mohli byť čerpané prostriedky na výmenu lietadlových rádiostaníc v EÚ. K dnešnému dňu ale z pôvodnej požiadavky vo výške cca 147 mil eur je požadovaných len cca 10 % a hrozí, že komisia pre nedostatočný záujem celý projekt nepodporí.

Preto Vás všetkých opätovne žiadam, aby ste v prípade záujmu o refundáciu až 85 % vynaloženej čiastky venovali trochu času a pozornosti pre zaregistrovanie Vašich lietadiel.

Po doterajších skúsenostiach s registráciami, ktoré som pomáhal riešiť, dám Vám stručný návod, pretože väčšinou sa opakujú tie isté chyby.

Samotná registrácia je fakt jednoduchá, len treba dodržať požiadavky, ktoré si po Vás pýta registračný formulár.

Takže poporiadku :

Registračná stránka je www.833.iaopa.eu

Vpravo hore je červeným napísané „REGISTER HERE“   – kto nie je celkom znalý angličtiny,  v poli, kde sú vlajočky jednotlivých zúčastnených krajín si klikne na SK vlajku a stránka sa preloží do slovenčiny. Je to googlovský preklad, ale dá sa podľa toho ísť.

Pri registrácii je treba zadať kontaktný mail a prihlasovacie heslo – to musí byť zložené z pismen a číslic, aspoň jedno písmeno musí byť veľké. Pre všetky vyplňania platí – nepoužívajte diakritiku ( mäkčene, dĺžne a pod)

Dôležité : Lietadlo si vždy registruje ten, kto je v registri lietadiel SR uvedený ako vlastník !!!

Po vyplnení prihlasovacej stránky odkliknete “ prihlásit se“ a na Vami zadaný mail vám príde potvrdenie registrácie. V maily je uvedený link, cez ktorý sa dostanete znovu na stránku www.833.iaopa.eu a môžete sa prihlásiť do svojho registračného formuláre – znovu pomocou mailu a hesla.

Ked chcete slovenčinu, znovu kliknite na vlajočku SK.

Další postup :  Na ľavej strane obrazovky v stlpci  su polia:

Pridať lietadlo–  Vyplňte jednotlivé požadované  polia formulára hore v žltom poli su pokyny pre formu jednotlivých dát  Dôležité:   registračná značka musí byť v tvare OM-XYZ        s pomlčkou !!!

Editovať -upraviť už pridane lietadlo   —  k  tomu sa môžete kedykoľvek vrátiť a upraviť zadané údaje alebo celkom vymazať reg. lietadlo

Pridať letisko

Upraviť letisko

Ak je na lietadlo požadované viac rádiostaníc, väčšinou  2 krát COMM/NAV, tak do kolonky požadované rádio napíšte  napr.   2pcs   Bendix KX165A

Do kolonky predpokladana suma dajte maximalne hodnoty – mate ich uvedené na stranke www.833.iaopa.eu v  FAQ.  často kladené otázky.

Orientačne vetrone cca 5 tis, lietadlo s jedným radiom 7 tis, dve radia COMM/NAV 17 tis.

Zbytočne si nerobte ťažkú hlavu z toho, že aké rádio tam chcem, a či to budem môcť zmeniť, atď.  – v tejto chvíli je dôležité sa registrovať a uviesť čo najvyššiu sumu, typ rádia nie je dôležitý, ten sa môže meniť !

Na záver dôležité :  keď urobíte dobre registráciu lietadla, tak na pravej strane na stránke, kde je zoznam štátov a počet reg. lietadiel automaticky pripočíta +1 v počte registrovaných lietadiel Slovenska. To je aj kontrola, že ste to urobili dobre.

Možno sa Vám tento mail bude zdať trochu chaotický, ale snáď mnohým z Vás pomôže k úspešnej registrácii.

Píšem ho tiež v časovom strese, nemám kedy vymýšľať sofistikovanejšie elaboráty.

V prílohe je tabuľka s doteraz registrovanými lietadlami, balonmi , UL a padakmi, skontrolujte si , či tam sú aj vaše lietadlá a podľa toho konajte.

Prosím Vás všetkých, postúpte tento mail každému, o kom si myslíte, že by sa tiež mohol registrovať ! Registrovať sa môžu všetci majitelia lietadiel, UL, balonov a padakov, ktorí si chcu meniť, resp. zakupiť nové radio s delením 8,33 MHz.

Pokiaľ bude ešte niekomu niečo nejasné, môže mi zavolať, už som tých registrácii po telefone zvladol niekoľko.

Teším sa, ako  k súčasným 345 registrovaným lietadlám pribudne po víkende ďalších aspoň 300.

S prianím pekných letových dní

Juraj Filus

koordinátor za SNA

0911515255

Súvisiace príspevky