Prvé kolo Slovenského Pohára X-air cup Straník

Ahoj piloti

Pred nami je máj a v tomto mesiaci pravidelne organizujeme Ligový závod X-air Cup Straník. Preto Vás aj v tomto roku pozývame na 11. ročník tohto podujatia, ktoré je 1. kolom Slovenského pohára a 2. kolom Českej ligy v paraglidingu. Centrum preteku je ako inak v Hangári na Straníku pri Žiline.
Príďte si polietať na najlepšie obsadený pretek na Slovensku, v kvalitnej termike a na prelety zaujímavom prostredí. V rámci sprievodného programu sme Vám pripravili párty večer a voľnú diskusiu na tému „História závodného lietania na Slovensku“ s jej priamymi účastníkmi. Mená si necháme ako prekvapenie. Pretek ktorý organizuje Paraglidingový klub X-air Žilina a Paraglidingový klub Brno sa bude konať v termíne 6.5. – 10.5.2017.

X-air Cup Straník sa koná pravidelne od roku 2006 a naviazal na bohatú históriu nielen pretekov v PG konaných na tomto kopci, ale hlavne na pretek Straník Cup, ktorý šesť ročníkov organizoval bývalý a v súčasnosti už legendárny reprezentant Slovenska v PG Michal Orolín. Na podujatí sa pravidelne stretávajú najlepší slovenský piloti paraglidingu spoločne s kolegami z Česka a Poľska.
V minulom roku sa prvý krát v histórií štartovalo viac krát z náhradnej štartovacej plochy ako zo Straníka. Konkrétne z Martinských Holí, kde je prevýšenie štart – pristávacia plocha takmer 1 km. Z piatich dní preteku boli uletené tri platné kolá, jeden krát bolo vyhlásené vôli silnému vetru voľné lietanie z Martinských Holí a posledný deň preteku sa síce lietalo dlho v okolí Straníka, ale kolo nebolo platné nakoľko na trať neodletel potrebný počet pilotov. Takže bilancia letoých dní bola 100%. Preteku sa zúčastnilo 55 pretekárov z Česka a Slovenska. Víťazom v kategórií Štandard bol Čech Peter Kožíšek z Harachova, na padáku UP Kibo, víťazom v kategórií Šport bol Slovák Tomáš Podmaník na padáku Ozone Delta 2. V kráľovskej kategórií Open a tím aj na prvom mieste preteku sa umiestnil Čech Ondrej Krupa na padáku Gin Bumerang 9 pred Vítom Pekarekom taktiež z Česka na padáku Ozone Mantra M6 a Slovákom Štefanom Vyparinom, ktorý lietal na padáku Niviuk Peak 4 na treťom mieste.

Straník ktorý je už bezmála sto rokov naklonený bezmotorovému lietaniu a  trate pretekov vedú najčastejšie v priestore Kysuckých vrchov, Terchovskej M. Fatry, Lúčanskej M. Fatry, Rajeckej a Turčianskej doliny až po mesto Nitra. Pri východnom smere vetra sa na štart pretekárov využívajú zjazdovky na M. Holiach a lieta sa v priestore Turca a V. Fatry. V prípade severnej situácie sa štartuje na vrchole kopca Javorový neďaleko Třinca na Morave a lieta sa v priestore Moravských Beskýd.

Veríme že si prídete polietať a ukázať svoju kvalitu, ako aj získať skúsenosti v medzinárodnej konkurencií tak ako po minulé roky a že Vás príde povzbudiť množstvo aktívne oddychujúcich fanúšikov.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Podrobné informácie o preteku X – air Cup Straník 2017 ako aj jeho históriu s výsledkami a REGISTRÁCIU nájdete
na www.x-air.sk.

Súvisiace príspevky