Lanzarote 2021 – Cannarias open HG Class 1 FAI2 – Report z úspešnej akcie na Kanárskych ostrovoch.

Už pred dvoma rokmi, pred Coronou, sme boli znova na Kanárskom ostrove Lanzarote lietať. Práve keď sme odchádzali, začínala tradičná súťaž v závesnom lietaní. Keď sme videli to množstvo pilotov, ktorí chodia pred Vianocami sem lietať, tak sme sa rozhodli že to nabudúce skúsime aj my.
Krásny výlet za lietaním sa znova podaril. Je pravda že sme dostali kus veternejšie počasie ako inokedy, ale aspoň sme pokukali po ostrove zaujímavosti a atrakcie (aj ťavy). Útes Famara nebol, ale pohľady z diaľky na búriace sa more a skaly útesu, boli ako vždy fascinujúce a motivujúce pre budúce expedície.
Celkom sme na súťaži odlietali dva kolá. Oba boli so štartom Mala, s dostupmi do 800 m.

Task 1: Cik-cak, dopredu na Arietu a spať, niekoľkokrát s rôznymi cilindrami a potom s vetrom okolo Famary, stredom ostrova až za La Assomadu (Mačer). V cieli nebol nikto, ale boli nejaké pekné záfuky. My sme ostali po niekoľkých WP pod štartom. Mňa kus prekvapili podmienky. Pri prvom ramene smerom od kopca boli stúpaky a bubliny všade, pri druhom síce stúpak bol, ale keďže som ho nezobral, reku načo, tak ďalší nebol a mal som problém doletieť s rezervou na pristávačku pod kopec. Mirko, predo mnou, rezervu už nemal, tak nechal v Lanzarotskej krajine svoje nezameniteľné stopy. Ale bez strát.

Potom sme urobili výlet na La Assomadu – Macher (Mačer). Vietor veľmi slabý pre toľko rogál a naviac pred otvorením okna sa nasunul stratus a zrušil termiku, vydržal do večera. Tak sme to pozlietali a potrenovali pristátie do bezvetria. Cez 50 pilotov v „cieli“, no paráda pozerať.

Task 2: Základňa 500 m, vietor 10 m, málo slnka, ale mraky ťahali ako bláznivé. S Mirkom sme uleteli celý task. Dokonca sme ťahali časť trate aj spolu. Rozišli sme sa pri otáčaní skalného zuba pred radarom. Ja som sa musel vrátiť na rovinu pomedzi mraky, sklesať na 350 m a potom späť, rovným letom okolo svahu, so stúpaním, zaletieť dostatočne dozadu a otočiť. Mraky sa tvorili jak besné, ťahalo to dohora 2-3 metrami, všade dookola plno rogál. No … radosť byť vo vzduchu. Darmo, veterné podmienky sú niečo iné ako to čo poznáme my. Po rádiu si dávame už len stručné info, moje posledné bolo že som v cieli a nikoho tu nie je. Bolo mi to divné a jasné že vyhrávam kolo. Vraciam sa na svah a analyzujem. Znova množstvo rogál na pristávačke, na pláži pri reštike. Zaletel som si nad more, pokochal som sa, ale aj rešpekt bol. Škoda, vyrazili sme na trať skôr ako bolo treba. Chyba bola síce naša, ale tiež vďaka zvláštnemu prístupu španielov, organizátorov, keď na briefing prišli s nepripravenou tabuľou a mali pomiešané časy z predchádzajúceho dňa. Preto sme to poplietli. Je to tiež aj poučenie pre budúcnosť, pre nás aj ostatných, z briefingu musia ísť jasné a presné informácie. A hlavne z konca briefingu.

Zalietal aj Braňo a doniesol domov FAI bodíky. Tým si aj zaslúžene vylietal reprezentáciu v kategórii FAI HG Class 1 Šport. Je to pre nás nová pozícia a budeme na tom spoločne robiť, aby sme mu pridali do teamu kolegov.

Skvelé bolo stretnutie s Marchelom z ITA, ktorý lietal v 2018tom na Kráľovke, pokecali sme, vychválil všetko.
Pilotov nás bolo dosť veľa, asi 60, ale v priestore sme sa celkom dobre rozložili.
Cesta skoro plným lietadlom bola v pohode, aj keď množstvo papierov a formulárov pred letom zabije dosť času. Teploty 19-21 st. a na slnku v kaviarni na káve hotové peklo.
Myslím že pri súčasnom obsadení, 5 ľudí v apartmáne, robí z výletu na Lanzarote jedno z najlacnejších lietaní. A to keby sme menej vypili a menej zjedli …

Uvidíme sa tu znova v januári v decembri 2022.

https://youtu.be/MJtfGK2N8E0
https://airtribune.com/xxiv-open-de-canarias-de-ala-delta/results
https://youtu.be/PXWfR3PINt8
https://www.youtube.com/watch?v=agsB-Nkl2gg&t=12s
Ostatné foto a video na aladeltalanzarote.com

Súvisiace príspevky