Veľavážený piloti a pilotky.

Tak ako zahraničný piloti paraglidingu a závesného lietania, ktorý chcú lietať na území SR musia mať povolenie Dopravného úradu SR (mimo účasti na organizovaných akcii LAA SR) tak aj vy, ak chcete lietať v Rakúsku, potrebujete povolenie od Rakúskeho aeroklubu. V súlade s rakúskym právom je Rakúsky Aeroklub civilný orgán zodpovedný za činnosti týkajúce sa paraglidingu a rogál. V zmysle rakúskeho leteckého zákona musíte mať civilnú leteckú licenciu, aby ste mohli riadiť motorové a bezmotorové lietadlá. Paragliding a rogalo sa považujú za bezmotorové lietadlá. Pokiaľ chcete lietať na paraglide alebo rogale v Rakúsku, v podstate potrebujete Rakúsku licenciu na paragliding alebo rogalo, ktorú Vám vydá  Rakúsky Aeroklub. Samozrejme sa to týka samostatného lietania a nie organizovaných akcií na ktoré využijete IPPI karty alebo FAI preukazy.

Momentálne pracujeme na tom aby sme na území Rakúska  mohli lietať legálne, bez individuálneho potvrdenia platnosti Rakúskymi úradmi (v skratke aby nám uznali naše pilotné preukazy)

Toto sa snažíme presadiť aj v ostatných okolitých štátoch ako je Poľsko a Maďarsko. V Českej republike môžeme lietať bez obmedzenia, za predpokladu dodržania pravidiel leteckej prevádzky platných v Českej republike a samozrejme platných dokladov (pilotný preukaz, preukaz letovej spôsobilosti a poistka).

Dúfam že sa nám tento zámer podarí a legálne a hlavne bezpečne budeme brázdiť vzduch nielen na Slovensku ale aj v okolitých štátoch.

RLP LAA SR

Súvisiace príspevky