Pozdravujeme všetkých pilotov a členov LAA,

Posielame Vám stručné info o dianí v LAA. Budeme sa snažiť zasielať takéto info pravidelne. Verím, že sa z tohto spravodaja stane dobrý zvyk.

 

[themecolor]1         Najbližšie podujatia[/themecolor]

14-16. Jún – Myjavský zlet

29.Jún – 6.Júl Majstrovstvá Slovenska v Paraglidingu 2013 (konajú sa v Slovinsku spolu s ČR)

[themecolor]2         Minulé podujatia[/themecolor]

19.04. – 21.04.2013  – Majstrovstvá Slovenska 2011-2013 – Zobor http://buteo.szm.com/msr/_pegas%20comp_result_(20130531-0015)%20zobor2013.html

09.05. – 12.05.2013 – I. kolo Slovenského pohára v paraglidingu – Straník

http://www.x-air.sk/index.php?zobraz=ehtml&idmenu=83&iddata=284

 

[themecolor]3         Členovia LAA[/themecolor]

LAA má aktuálne 801 členov, za posledný mesiac k nám pribudlo 32 pilotov. Rastieme, tešíme sa.

 

[themecolor]4         Aktivity vedenia v minulom mesiaci[/themecolor]

Ja (Miro Švec) som to mal v práci veľmi husté, takže som vybavovačky ohľadne Leteckého úradu a Ministerstva dopravy musel pozdržať. Našťastie sme už robotu dokončili a môžem sa venovať naplno zábavnejším veciam (LAA). Koncom mesiaca sme ale boli aj s Milanom Bohušom a Vladom Krempaským na Leteckom úrade. Témou stretnutia mali byť formality ohľadne vytvorenia smernice na uchovávanie dokladov pre evidenciu LŠZ a byrokraciu okolo toho. Toto sme vybavili za 10 minút a potom sme načali asi všetky ďalšie možné témy: obmedzenia pre cezhraničné lety do Poľska a Maďarska, zrušenie/zjednodušenie technických prehliadok, legalizáciu tandemových letov za odplatu, zrušenie lekárskych prehliadok a podobne.

Obdobné stretnutie som mal aj na ministerstve dopravy predtým.

Nemáme z toho konkrétne výstupy, nazval by som to skôr otvorenou diskusiou, ktorá bola ale veľmi dôležitá.  Letecký úrad ako i Ministerstvo dopravy naše lietanie nepoznajú a hľadia na nás vždy v kontexte veľkých lietadiel a cez predpisy samozrejmé pre veľké letectvo. Tu nám veľmi pomohlo aj porovnanie predpisov u nás a v zahraničí (http://www.laa.sk/porovnanie-predpisov-u-nas-a-v-zahranici/). Celkovo sme sa stretli s otvoreným prístupom a dúfam, že neostane len pri gestách.

Záver: teraz je rad na nás. Pripravujeme „paragrafový“ návrh zmien zákona, nariadení a vyhlášok. Po schválení na prezídiu s nimi oficiálne oslovím Letecký úrad aj Ministerstvo dopravy.

 

Marek Jánošík urobil veľmi dobrú robotu, keď spravil audit bežných výdavkov na telekom a bankové poplatky. Navrhol úpravy paušálov, zrušenie pevnej linky a zmenu banky. Všetky tieto zmeny by mali usporiť skoro 1000 eur ročne!

 

Marek Jánošík  tiež dokončil novú databázu pre LAA. Je to super robota. Aj tento email bol automaticky rozposlaný všetkým členom LAA práve cez tento systém. Trvalo to asi 5 minút odklikať. Výborne.

 

Vlado Krempaský (hlavný technik) toho mal na začiatku jari veľa, pretože vtedy sa vydáva najviac techničákov. Celkovo ich vydal 351 (čo je za 5 mesiacov tohto roku 92% celkového počtu vydaných pilotných preukazov v minulom roku) a stále postupne pekne dáva do poriadku evidenciu LŠZ. Prosím, dajte si do poriadku papiere. Nech s tým nemáte problémy ak vás chytí inšpektor na štartovačke alebo zaveseného na strome.

Hlavný technik tiež pripravil novú službu: upozornenia hlavného technika. Nájdete ich v samostatnej kapitole spravodaja. Dúfam, že ich bude čo najmenej a budeme lietať bezpečne.

 

Milan Bohuš (RLP) sa zúčastnil koordinačnej  porady na Leteckom úrade v Bratislave, spolu s hlavným technikom a výkonným tajomníkom vykonali kontrolu výcvikového strediska PerfectFly a zúčastnil sa pracovného stretnutia ne Leteckom úrade. Téma pracovného stretnutia bola už spomenutá prezidentom LAA Mirom Švecom.

 

Dagmar Sekerková ako  výkonný tajomník toho mala v máji tiež dosť. Prácu s novým webom už zvláda veľmi dobre a tiež začína pracovať s novou databázou od Mareka Jánošíka. Za mesiac bolo vydaných 32 pilotných preukazov, predĺžených 179 pilotných preukazov. Okrem toho bolo vykonaných viacero rozšírení, obnov a zmien, vydaných  IPPI kariet  aj FAI licencií. Život jej „spríjemňujú“  aj povinné správy na Letecký úrad a Štatistický úrad. Tiež sa zúčastnila kontroly výcvikového strediska PerfectFly a súťaže na Straníku.

Web LAA.sk celkom ožil. Len za máj pribudlo 15 článkov na úvodnú stránku (novinky) a Dagmar tiež prehľadne spracovala pokyny ohľadne vydávania a predlžovania pilotných preukazov a podobne. Postupne bude na webe skutočne všetko.

Prosím, ak organizujete nejaké podujatie, dajte nám vedieť, nech ho zverejníme na webe.

 

Miro Matovič ma oslovil s konkrétnymi požiadavkami na riešenie štarovačky Buková. Dúfam, že mu s tým pomôžem. Tiež došiel s konkrétnymi návrhmi na úpravu vzdušného priestoru SR. Ďakujem.
Prosím nasledujte jeho príklad! Dajme dokopy konkrétne návrhy na zmenu priestorov a skúsime požiadať LPS o zmeny. Uvidíme či uspejeme, ale sa aspoň pokúsime. Je to beh na dlhé trate, ale možno z toho nakoniec budú dlhé prelety…mirosvec@gmail.com

 

[themecolor]5         Prosím, pridajte sa do skupiny na facebooku: [/themecolor]

https://www.facebook.com/LeteckaAmaterskaAsociaciaSr

 

 

[themecolor]6         Upozornenia hlavného technika[/themecolor]

V máji boli vydané tri:

  1. Kontaminovaný olej CASTROL a pokyny pre kontrolu LŠZ
  2. Upozornenie na necertifikované padáky
  3. Dôležité upozornenie na nebezpečné pripojenie záložného padáku

Nájdete ich na stránke: http://www.laa.sk/category/usmernenia-hlavneho-technika/. Kliknite tam, ide o veľmi dôležité veci.

Lietajte bezpečne.

 

[themecolor]7         Dôležité oznamy[/themecolor]

7.1      Platný ranking PG SR 2012

Poradie

Meno

Priezvisko

body

1.

Peter

Vyparina

317,12

2.

štefan

Vyparina

296,6

3.

Cyprián

Koreň

196,33

4.

Adrian

Liptai

144,65

5.

Peter

Hrivnák

137,85

6.

Maroš

Kravec

134,07

7.

Peter

Vrabec

125,93

8.

Juraj

Koreň

121,38

9.

Miroslav

Matovic

115,74

10.

Jaroslav

Janduch

106,79

 

Pre celý zoznam klikni TU

 

7.2      CTR/TMA Žilina od 1.6.2013

Klikni sem

 

Prosím, ak máte otázky alebo chuť pomôcť, obráťte sa na kohokoľvek z vedenia LAA.

http://www.laa.sk/o-laa/kontakty/

 

 

Súvisiace príspevky