Sťažnosti na lietanie MPK v rozpore s leteckým zákonom v CTR Bratislava

Piloti,

z dôvodu prevencie porušovania leteckých predpisov a leteckého zákona vás chcem oboznámiť s prešetrením sťažností o lietaní v CTR Bratislava pilotom MPK.

Popis sťažnosti:       

Dátum udalosti: 9.6.2016

Čas: 21:05-21:10

Miesto: Rovinka,      

Opis udalosti:  Zdravim, dnes som zazil subjektivne velmi neprijemnu situaciu. Nachadzal som sa v byte na tretom nadzemnom podlazi, pricom byt ma relativne velku terasu 80 m2 a nad touto terasou a celkovo v okruhu bytu na vzdialenost odhadom 2metre mi kruzil paraglidista s motorovym paraglidom. Neverim, ze taketo priblizenie k objektu a celkovo k bytovej zastavbe je pripustne. Chcem sa opytat ako sa da takato situacia riesit? Po mojom vybehnuti na terasu sa od objektu vzdialil. Letel smerom na podunajske biskupice. Paraglid bol nazval by som to cervenej farby, pilot vsetko tmave.

Šetrením sme zistili, že sa jednalo o padákový klzák na obrázkoch:

Staznost 3

Staznost 2

staznost 1

Pilotom MPK je podľa našich zistení pilot Tomáš T. z Michaloviec, ktorý nemá platný pilotný preukaz, zaplatený členský poplatok na rok 2016 ani platný preukaz letovej spôsobilosti. Podľa popisu sťažovateľa hrubo porušuje pravidlá lietania. V priebehu šetrenia nám boli doručené ďalšie sťažnosti na lietanie pilota ponad obývané oblasti v malých a prízemných výškach. Kontaktné údaje pilota sme na žiadosť Dopravného úradu zaslali pre ďalšie riešenie riaditeľovi divízie civilného letectva DÚ SR.

V poslednom týždni mi boli zaslané sťažnosti ohľadom porušovania predpisov pilotmi MPK najmä z oblasti západného Slovenska, ale aj prípad letu MPK v blízkosti jadrovej elektrárne. Nevlietavajte do zakázaných priestorov!!!

Dôrazne žiadam všetkých pilotov, aby dodržiavali letecký zákon, predpisy a obmedzenia vyplývajúce z rozdelenia vzdušného priestoru.

Ide aj o vašu bezpečnosť.

RLP LAA SR

 

Súvisiace príspevky